‘Sırp turist sayısı artıyor’
Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da 24-27 Mart tarihleri arasında yapılan turizm fuarında bu bölgenin en büyük tur operatörleri olan Big Blue, Fibula ve Kontiki Travel yetkilileri Türkiye’den gelen turizmcilerle birlikte Türkiye tanıtımı yaptı. Alanya ise Türkiye standı içerisinde yerini aldı. Fuarda Alanya’yı Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV) ve Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu, temsil etti. Dahaoğlu, “Barcino Tour CEO’su Vladimir Bogicevic ve Türkiye temsilcisi Fatih Günay ile yaptığımız görüşmede, Gazipaşa Alanya Havalimanı (GZP) için 6 bin yolcu planladıklarını öğrendik.

Haziran ayından itibaren Air Serbia ile haftada 4 sefer uçmayı planlayan Barcino Tour, ekim sonuna kadar devam edecek. Kendileriyle sezonu değerlendirip daha önceki yıllarda olduğu gibi, fenomen sanatçıları şehrimize getirip, tanıtım yapmak için görüşmelerde bulunduk. Hatırlarsınız ki 4 sene önce ALTAV, Sırp Santçı Anna Kokiç ile Alanya’da klip çalışması yapmıştı.

Sırbistan’ın nüfusu 7 milyon civarında ve 2021 yılı Ocak-Ekim döneminde, Sırbistan'dan Türkiye'ye gelen Sırp vatandaşlarının sayısı, önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 78 oranında artışla 203 bin oldu.

TC Belgrad Büyükelçisi Hami Aksoy, Alanya standını ziyaret ederek Alanya’yı çok sevdiğini ve birçok kez Alanya’da bulunduğunu söyledi. 300 bin nüfuslu Novi Sad şehri ile kardeş şehir görüşmelerini başlattığını, fakat pandeminin girmesi nedeni ile ara verdiklerini, ilk fırsatta konuyla ilgili nihai görüşmelerini yapacağını belirterek, Belediye Başkanı Adem Murat Yücel’i bu nedenle şehre davet etti” dedi.