Sırbistan hedefi 500 bin turist


Sırbistan hedefi 500 bin turist


Kapılarını 44. kez açan Sırbistan'daki Belgrad Turizm Fuarı'nda Alanya tanıtımı yapıldı. Fuarla ilgili gözlemlerini ve yaptığı görüşmeler ışığında değerlendirmelerini aktaran Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) ile Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV) Yönetim Kurulu Üyesi Şükrü Cimrin, şu bilgileri verdi:


Bu yıl 23-26 Şubat tarihlerinde (ALTAV) olarak (TGA) standında fuarda yer alıyoruz. 'Ülkemiz ve Alanya turizmi için çok önemli olan Sırbistan'ın en büyük turizm fuarına TGA standı içinde ALTAV olarak bize ayrılan bölümdeyiz.

Titizlikle hazırlanılan fuarda, TGA ve Belgrad Kültür ve Turizm Atașemiz Sayın Mert Demiral'ın organizasyonuyla, Sırbistan Turizm ve Gençlik Bakanı Husein Memic, Sırbistan Büyükelçimiz Sayın Hami Aksoy'un da katılımıyla Türkiye standını fuarın ilk günü ve ilk saatinde ziyaret ederek bir basın toplantısı düzenledi. Çok sayıda basın mensubunun ilgi gösterdiği basın açıklamasında Sırbistan Turizm Bakanı, Sırp vatandaşlarının Türkiye tatillerinin 2022'de rekor kırdığını, 2023'de yeni bir rekor kırılacağını ve Sırp vatandaşlarının Türkiye'ye tatil konusunda tereddüt etmemelerini ve yeni rekorlar kırmalarını istedi. Sırbistan ve kendisinin her zaman Türkiye'nin yanında olduğunu ve Türkiye'de depremzedelerin iyileşme süreçlerinin en kısa zamanda gerçekleşeceğine inandığını vurguladı. Sayın Bakan deprem bölgesi ve tatil bölgeleri arasında en az 800 kilometre olduğunu da sözlerine ekledi.

TGA ve Belgrad Kültür ve Turizm Atașeliğimiz tarafından yoğun bir çaba ile gerçekleştirilen bu basın toplantısı bize göre son derece başarılı bir PR çalışması oldu ve Sırbistan halkına en yetkili ağızdan güvence verildi. Yapılan basın toplantısı önünüzdeki günlerde Sırp medyasında sık sık yer alacak.

Basın toplantısından sonra Sırbistan Turizm ve Gençlik Bakanı Husein Memic Alanya standını da ziyaret etti. Ziyareti sırasında kendisine Alanya Belediye Başkanımız Sayın Adem Murat Yücel adına işlemeli Türk Bayrağı hediye ettik.

Sırbistan Büyükelçimiz Sayın Hami Aksoy da Alanya standını ziyaret etti ve kendisi ile görüş alışverişinde bulunduk.

2022 yılında Sırbistan'dan Türkiye'ye gerçekleşen turist sayısı 357.750 kişi oldu, bu da 2021'e göre yüzde 50 artış anlamına geliyor.

Türkiye'ye en çok turist getiren tur operatörü olan Big Blue Direktörü Enver Babat ve operasyon müdürü Dusan Anastasov 'dan aldığımız bilgiler ve Barcino Tour ve diğer tur operatörlerinin planlamalarına baktığımızda Sırbistan pazarından 2023 sezonu için koyulan hedef ve planlama 500 bin yolcu.

Büyüme potansiyeli yüksek olan Sırbistan pazarında, pandeminin ardından TGA tarafından çok yoğun reklam çalışmaları ve ağırlamalar gerçekleştirildi. Bu tanıtım faaliyetlerinin sonucunda büyüyen talebin istenen hızda koltuklara yansımamasının önündeki en büyük engel Sırbistan'dan charter uçuşlarının Air Serbia tarafından gerçekleştirilmesi ve Air Serbia'nın, tur operatörlerinin uçak artırma taleplerine aynı hızda yetișememesi. Bunun yanında Türk Hava Yolları'nın Belgrad ve İstanbul arasında her gün 3 uçuşu bulunuyor ve Anadolu Jet de Ankara' ya uçuşlar başlattı. Air Serbia'nın da İstanbul'a haftada toplam 16 olmak üzere uçuşları devam ediyor. Air Serbia'nın yakında Ankara'ya uçuş başlatacağı da aldığımız bilgiler arasında.

Air Serbia'nın daha fazla charter uçuşu koyması konusunda gerek tur operatörleri gerekse Kültür ve Turizm Atașemiz Sayın Mert Demiral, Air Serbia ile görüşmelerini yoğun bir şekilde sürdürüyor.

Alanya ve Kemer Bölgesi en çok turist alan destinastonlar arasında öne çıkıyor. Bunun yanında TGA'nın dünyanın her yerinden Türkiye'nin her yerine turizm stratejisi çerçevesinde tüm Türkiye'yi tanıtıcı reklam ve ağırlama faaliyetlerine de devam ediliyor.

Türkiye standında kendi yerini alan TAV Gazipaşa-Alanya Havalimanı temsilcileri Eren Kestek ve Tuğçe Tozlu da fuarda yoğun bir çaba sarfederek Air Serbia'nın ilk kez geçen yıl başlattığı Gazipaşa uçuşları ile ilgili ve havalimanını tanıtıcı görüşmeler yaptılar.

Belgrad Kültür ve Turizm Atașemiz Sayın Mert Demiral ile yaptığımız görüşmede nisan ve mayıs aylarında Alanya ve Antalya'da basın ve influencer ağırlaması yapma konusunda hemfikir olduk ve bununla ilgili çalışmalara fuardan sonra başlayacağız.

7 milyonluk nüfusuna oranla önemli bir turist sayısına ulaştığımız Sırbistan'da 2023 yılı hedefi olan 500 bin sayısına ulașacağımıza inancımız tam. Bu konuda TGA ve Belgrad Kültür ve Turizm Atașemiz Sayın Mert Demiral ve sürekli kapasite artıran tüm değerli tur operatörlerimize teşekkür ediyoruz. '