Sektörün Nabzı Antalya'da Attı


Turizm endüstrisinin tüm dinamiklerini beşinci kez Antalya Expo Center’da bir araya getiren Antalya Turizm Fuarı (ATF23) 35 ülkeden 25 binin üzerinde turizm profesyoneli ve paydaşına tekrardan ev sahipliği yapıyor.
2019’da 55 katılımcı ve 3 bin 500 metrekarelik bir alanda başladı. Pandemiyi atlattı. Bugün ise 300 stant, 600’ün üzerinde katılımcı ile Akdeniz’in en verimli fuarı olma yolunda.
Fuarda Alanya 60m2’lik bir standla yer alıyor.
İlk gününde çok sayıda turizm profesyonelini misafir eden standda ALTİD Başkanı Burhan Sili ve ALTİD ve ALTAV Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu evsahipliği yaptı.
Alanya standında misafirlere, Alanya’nın yerel lezzetleri ve Alanya muzu ikram edildi.

Fuarla ilgili açıklama yapan Mehmet Dahaoğlu, şunları söyledi:
“Bu fuar bizim için önemli, turizm endüstrisinin tüm kollarını biraraya getirmesi, tur operatörleri, yerel acenteler, havayolu şirketleri, havalimanı yetkilileri, yerel yönetim kadroları, otelciler, eğlence sektörü temsilcileri, gastronomi temsilcileri vb sektörlerden üst düzey yöneticileri buluşturması çok değerli.

Düzenlenmeye başladı, hemen ardından pandemi geldi, buna rağmen büyüdü. 
Bu standlarda fikir alışverişleri, anlaşmalar, projeler, ortaklıklar konuşuluyor.
Alanya’nın yanıbaşında böyle bir organizasyon olması mutluluk verici.

Tur operatörleriyle yaptığımız görüşmelerde, turizmi etkileyen herhangi bir olumsuzluk olmaz ise, 2024 turizm sezonunda turist sayılarında artış bekleniyor.

İngiltere, Polonya, Avrupa pazarı ve aslında görüştüğümüz tüm pazarlarda ciddi artış beklentisi  var.

Ortadoğu'da yaşanan karışıklıklardan dolayı o bölgede turizm, elverişliliğini yitirdi. Potansiyelin ülkemiz başta olmak üzere diğer turizm destinasyonlarına dağılacağını düşünüyoruz.
Rusya açısından bakarsak, Türkiye’ye tercih ettikleri Mısır, Ürdün gibi ülkelere olan talebi, Türkiye’ye çekmek mümkün olabilir. Kriz yönetimi ve pozitif düşünmek önemli.

Son olarak, 2 gün süren bu fuara tüm Akdeniz ve Türkiye turizm profesyonelleri, sahip çıkmalı diye düşünüyoruz.”