'İsviçre'de vites yükselttik'


'İsviçre'de vites yükselttik'

Alanya'nın tanıtım çalışmalarına devam eden ALTAV Yönetimi, İsviçre'nin Zürih kentinde katıldıkları fuardan da güzel haberlerle döndü

ALANYA Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV), İsviçre'nin Zürih kentinde FESPO Fuarı'na katılarak, Alanya'nın turizm pastasından aldığı payı arttırma adına tanıtım çalışmalarını sürdürdü. Fuarda ALTAV'ı, Yönetim Kurulu Üyesi Yakup Uslu temsil etti. 24-28 Ocak tarihleri arasında gerçekleşen fuarda Alanya'nın kültürel, doğal ve tarihi güzellikleri anlatılarak turist akışını hızlandırmanın yolları arandı. 25 bin metrekarelik alanda gerçekleşen fuara bu yıl 63 bin ziyaretçi katıldı. ALTAV, tanıtım çalışmalarını Kültür ve Turizm Bakanlığı çatısı altında yürüttü.


'2014'TEN BU YANA DÜŞÜŞ VAR'
ALTAV'ı temsil eden Yakup Uslu'nun fuara ilişkin izlenimleri ise şöyle: "İsviçre pazarında en büyük artış 2014 yılında yaşanmış. 394 bin 458 İsviçreli ülkemizde tatil yapmış. Bu rakam 2016 yılında 215 bin 194’e düşmüş. Yani pazarda yarı yarıya azalma olmuş. 2017 yılının Aralık ayına kadar 196 bin 360 İsviçreli ülkemizde tatil yapmış. Hemen hemen 2016 ve 2017 yılı başa baş geçmiş.


'ARTIŞ RAKAMLARI YÜZDE 160'A ULAŞTI'
Antalya bölgesi 2014 yılında İsviçre'den 183 bin 313 turist alırken bu rakam 2016’da yüzde 50 düşüş göstermiş. Pazardaki artış 2017 yılı Temmuz ayında başlamış. Yüzde 5,87 Temmuz, yüzde 9,18 Ağustos, yüzde 20 Eylül, yüzde 1,6 Ekim, yüzde 19,23 Kasım ayında artış sağlanmış. Bu artış 2018 yılında yükselen bir grafikle devam ediyor. Şu an itibarı ile Türkiye için İsviçre pazarında yüzde 160 oranında erken rezervasyon artışı sağlanmıştır.


'ACENTALARLA TEMASLAR KURULDU'
Fuarda seyahat acentaları ile temas sağladık, Alanya’ya daha fazla İsviçreli turist getirebilmek için yerel acentalarla toplantılar yapıp, turizmin genel sorunlarını değerlendirdik. ALTAV'ın hazırlamış olduğu promosyon malzemelerini de 4 gün boyunca dağıttık. Fuar esnasında İsviçre Büyükelçimiz İlhan Saygılı, standımıza gelerek Alanya ve çalışmalarımız hakkında bilgi aldı. Biz de kendisine Alanya adına hediyemizi sunduk. Fuarın birinci günü İsviçre-Türk Seyahat Acentaları Birliği'nin Zürih’te vermiş olduğu davete katıldık ve tüm acentalarla Alanya’yı ele alma fırsatı bulduk.


'GÜVENLİK ALGISINI YIKMALIYIZ'
Güvenlik endişeleri sebebiyle tatil planlarını başka ülkelere kaydıran İsviçrelilere, şehrimizin ne kadar güvenli bir tatil destinasyonu olduğunu anlattık. Ayrıca Gazipaşa-Alanya Havalimanı'nın (GZP) sağladığı kolay ulaşım olanaklarını anlatma imkanı bulduk."