'GZP’de rekor kırılacak’


‘GZP’de rekor kırılacak’

Acenta temsilcileriyle buluşan Gazipaşa Alanya Havalimanı (GZP) Müdürü Cengiz Aşıklı, “2018’de 1 milyon 200 bin yolcu sayısına ulaşacağız” dedi.

TAV Holding’in işlettiği Gazipaşa Alanya Havalimanı’nın (GZP) Müdürü Cengiz Aşıklı, Alanya’nın Kestel bölgesinde bulunan Çıtırım Pastanesi’nde incoming acenta temsilcileriyle kahvaltıda bir araya geldi. Alanya turizminin mevcut durumu ve GZP’nin 2018 sezonuna dair uçak planlamalarının konuşulduğu toplantıya Alanya Belediye Başkan Yardımcısı Ali Yenialp, Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV) ve Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Alanya Bölgesel Yürütme Kurulu (BYK) Başkanı Suat Çavuşoğlu, Skal Alanya Dönem Başkanı Mehmet Nedanlı ve acenta temsilcileri katıldı.


“GZP’NİN BÜYÜMESİ İÇİN KAMULAŞTIRMA BEKLENİYOR”
İstanbul’da, TAV Havalimanları Holding İcra Kurulu Başkanı Sani Şener ile yaptıkları görüşme hakkında acente temsilcilerini bilgilendiren Dahaoğlu, Şener’in Alanyalı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile yakın dostluğu olduğunu, havalimanının büyütülmesinin Devlet Hava Meydanları İşletmesi’ne (DHMİ) bağlı olduğunu ve gerekli adımların atılması durumunda kendilerinin her zamanki gibi havalimanını genişletme işlemine hemen başlayacakları bilgisini aldığını söyledi. Özellikle havalimanının otopark kapasitesi ve giriş çıkış noktalarıyla ilgili turizmcilerin çekinceleri olduğunu Söyleyen Dahaoğlu, bu konuda gerekli kurumların adımlar atması ve kamulaştırma işlemlerinin tamamlanması halinde TAV’ın devreye girerek gerekli adımları atacağına emin olduğunu dile getirdi.


“OTEL FİYATLARIMIZ AVRUPALI İÇİN ÇOK UYGUN”
Global ölçekte rezervasyonların iyi seyrettiğini söyleyen TÜRSAB Alanya BYK Başkanı Çavuşoğlu, “Doğu Avrupa pazarında 2017’rezervasyonlarına göre yüzde 70’e varan artışlar var. Bunun sebebi olarak da ülkemizin dış ilişkilerini rayına sokması ve rakip ülkelerin Türkiye’nin bu pazarda olmayışıyla fiyatlarını normalin üstüne çıkarmış olmasını gösterebiliriz. Tur operatörleri ülkemizdeki fiyatları cazip bularak 2018 uçak planlamalarını buna göre artırdılar” dedi.


CENGİZ AŞIKLI MÜJDEYİ VERDİ
Toplantıda havalimanı hareketliliğiyle ilgili rakamsal bilgiler veren Havalimanı Müdürü Aşıklı da “Bir aksilik yaşanmaması durumunda GZP’de, şuanki 2018 slot bilgilerine göre 8 bin 700 uçuş olacağı ve 1 milyon 200 bin civarında yolcu sayısına ulaşılacağı ön görülüyor. İç hatlar dahil 37 destinasyon ve 13 ülkeden uçuşlar yapılacak. 2018 bizim için milat olacak. Zamanında ‘Hiçbir şey olmaz’ denilen havalimanı GZP bugün Türkiye’de sayılı havalimanları arasında yerini aldı. Dünyanın birçok ülkesinde havalimanı işletmeciliği yapan TAV elini, kolunu, gövdesini ortaya koyarak zoru başardı. Turizmcilerimizle birlikte el ele vererek daha iyi noktalara geleceğiz” dedi.


“TURİZM EKONOMİSİNE BAĞLIYIZ”
Alanya Belediye Başkan Yardımcısı Yenialp ise Alanya Belediyesi ve turizmcilerin ahenk içinde çalıştığını söyleyerek turizm ekonomisine bağlı Alanya’nın yatak kapasitesi ve hizmet kalitesiyle tek başına dünya ülkeleriyle yarıştığını söyledi.


“STUTTGART VE KÖLN’DEN DİREKT UÇUŞ OLACAK”
Toplantı sonrasında Aşıklı’nın verdiği 1 milyon 200 bin yolcu müjdesiyle ilgili görüşleri alınan ALTİD Başkanı ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Üyesi Burhan Sili “Bölge turizminin gelişimi açısından büyük önem taşıyan GZP’de yolcu sayısının artması son derece sevindirici bir haber. Sun Express Havayolu şirketinin de Almanya’nın Stuttgart ve Köln şehirlerinden sefer düzenleyecek olması da bir başka olumlu haber. Başta Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu olmak üzere emeği geçenlere teşekkür ediyoruz” dedi.